مراسم تکریم و معارفه مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی برگزار شد

1399/3/19 18:06

مراسم تکریم و معارفه مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  با حضور محسن جوادی(معاون امور فرهنگی)، محمد مهدی احمدی(مدیر کل حوزه وزارتی)، ایوب دهقان‌کار(سرپرست موسسه‌ نمایشگاه‌های فرهنگی ایران)، علیرضا اسماعیلی(مشاور اجرایی معاونت امور فرهنگی)، مدیران ستادی و اعضای تشکل های نشر برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، این مراسم عصر امروز(19خرداد) در محل دفتر وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. 
ایوب دهقان‌کار سرپرست موسسه نمایشگاه‌های  فرهنگی ایران در این مراسم گفت: در مدت مسئولیت خود در معاونت امور فرهنگی سعی شد تا برنامه ها و سیاست های کلان مورد توجه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی سرلوحه امور قرار گیرد و تاکید ویژه ای برای اجرایی شدن آن‌ها داشتیم. در این راستا هوشمند سازی و واسپاری امور به صنف نشر و بخش خصوصی به عنوان رویکردهای اصلی دنبال شد.    
دهقان‌کار در ادامه گفت: مشاور اجرایی در معاونت امور فرهنگی به عنوان یک حلقه بین معاون، مدیران کل و حوزه ستادی عمل می کند و بنده همواره تلاشم بر این بود که به عنوان تسهیل کننده امور نقش آفرینی کنم. 
وی در بخش دیگری از سخنان خود به چابک سازی که از سیاست های کلان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی است اشاره کرد و گفت: ادغام موسسات تابعه معاونت امور فرهنگی در این راستا صورت گرفت، هرچند که هنوز نگرانی هایی  در این خصوص وجود دارد اما در عمل هیچ گونه خللی در ارائه خدمات  به مخاطبان وارد نخواهد شد. به عنوان مثال در نمایشگاه کتاب ما شاهد چابک سازی بودیم. واگذاری فعالیت‌های اجرایی به اهالی نشر، کاهش تعداد کمیته‌های نمایشگاه از 13 کمیته به 8 کمیته، کاهش نیروهای انسانی شاغل در نمایشگاه از 1500 نفر به 900 نفر و  ساماندهی توزیع یارانه نشر برای اولین بار از مهم ترین اقدامات ما در این حوزه بوده است.  
سرپرست موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در ادامه افزود: در تعامل با صنف نشر نیز همواره تلاش شد تا از نظر مشورتی اهالی نشر در پیشبرد امور استفاده کنیم و از تک بعدی بودن پرهیز شد و علاوه بر کتاب به حوزه کالاهای فرهنگی تاکید داشتیم. این حرکت آغازی بود برای بهتر دیده شدن کالاهای فرهنگی غیر از کتاب. در بحث شفاف  سازی  افتخار برای کل معاونت امور فرهنگی است که به طور ویژه در حوزه کاغذ از مرحله خرید و ثبت سفارش، ورود به کشور و ترخیص و توزیع آن موفق عمل کردیم و به موضوع کاغذ به خوبی و با شفافیت کامل پرداخته شد که برای عموم قابل دسترس است.  این مهم با همراهی دوستان در اتحادیه ناشران و کتاب‌ فروشان تهران و اتحادیه  ناشران(آشنا) محقق شد. 
سرپرست موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در پایان سخنان خود به بحث خرید کتاب و مصوبات آن که با شفافیت کامل انجام می شود اشاره داشت و گفت: تاکید وزیر محترم همواره بر داشتن ویترینی شفاف از فعالیت‌ های وزارت متبوع است. در بحث خرید کتاب ما این موضوع را دنبال کردیم.‌ اگر در انجام فعالیت‌های معاونت امور فرهنگی کم کاری دیده  شد از دوستان حلالیت می خواهم و اگر موفقیتی حاصل شده به واسطه همدلی و همراهی همه همکاران و دوستانم بوده است.