مراسم تکریم و معارفه مدیر و سرپرست جدید موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران برگزار شد

1399/2/13 21:07
مراسم تکریم و معارفه قادر آشنا و ایوب دهقانکار، مدیر سابق و سرپرست جدید موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران روز شنبه(13 اردیبهشت ماه) با حضور دکتر محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هومان حسن‌پور؛ رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران، مدیران معاونت امور فرهنگی و کارمندان موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی در سالن زنده‌یاد علی عاشوری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، دکتر محسن جوادی در ابتدای این مراسم با تبریک ماه مبارک رمضان به تفسیر آیاتی از قرآن کریم درباره اوصاف نیکوکاران از منظر قرآن پرداخت و با تشکر از زحمات دلسوزانه دکتر آشنا در ایام دو ساله حضورش در موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران گفت: وجوه ارزشی و قابل تقدیری در مدیریت وی بود. آقای آشنا نگاه فراگیری نسبت به موضوعات داشتند و مجموعه این ویژگی‌ها مدیریت خوبی را در دوران وی رقم زد .
 
وی ادامه داد: اما گاهی اوقات آن چیزی که دوست داریم اتفاق نمی‌افتد و آقای آشنا مجبور به ترک مجموعه و حضور در مجموعه دیگری شد. امیدواریم که در آنجا نیز خاطرات خوبی برای افراد مجموعه به جا بگذارند. همچنین از آقای دهقانکار که شجاعانه و با توجه به مسائل مالی و بودجه‌ای این مسئولیت را پذیرفتند، کمال تشکر را دارم. در مدت کوتاهی که در منصب مشاور معاونت امور فرهنگی در خدمت وی بودم، حس سلوک، دقت مالی و همکاری با صنف را شاهد بودم و امیدوارم در منصب جدید نیز موفق باشند. 
 
دکتر جوادی تصریح کرد: امیدوارم از آقای دهقانکار هم یادگار خوبی در ساماندهی موسسات برجا بماند. در موسسات معاونت امور فرهنگی مدیران و پیشکسوتان خوبی حضور دارند که هر کدام انباشتی از دانش و خردورزی هستند که می‌تواند یاریگر وی در موضوع ساماندهی باشد.
 
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به روند تغییر و ساماندهی در موسسات معاونت امور فرهنگی گفت: هر تغییری اساسا سخت است به ویژه اینکه ما آدم‌هایی هستیم که تغییر را سخت می‌پذیریم. البته نگرانی به حقی هم هست. امیدوارم با همدلی همکاران در موسسات شاهد عبور از این مسیر باشیم. همچنین بعد از ایام کرونا مطمئنا یک نشست خبری برگزار خواهد شد و ساماندهی و آینده کاری موسسات تشریح می‌شود. 
 
وی ادامه داد: اولویت ما در ساماندهی جلب مشارکت خصوصی، تامین منابع مالی دولتی و غیردولتی و ساختار اصلاح‌ها خواهد بود. البته در نظر داریم تا فکرهای جدید را جذب کنیم و فرصت‌های شغلی برای جوانان ایجاد کنیم. بحث ساختار اصلاحات و بودجه از سیاست‌های دولت و سازمان برنامه و بودجه است. 
 
دکتر جوادی تصریح کرد: اگر ما کار تعریف کنیم می‌توانیم فضاهای بیشتری را داشته باشیم. صراحتا بیان می‌کنم که ما بر خلاف وجدانمان عمل نمی‌کنیم و تلاش می‌کنیم در مسیر ساماندهی به بهترین نحو عمل کنیم.
 
 وی با اشاره به شرایط سخت بودجه‌ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال گذشته عنوان کرد: سال پیش سال سخت مالی برای موسسات بود و صرفا 50 درصد از بودجه موسسات محقق شد ولی تلاش شد تا این سختی‌ها به بدنه موسسات وارد نشود. ما دغدغه کاری دوستان را داریم و امیدواریم در آینده هم چنین مسیری را طی کنیم. 
 
دکتر جوادی تاکید کرد: موسسات نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، خانه کتاب و بیناد شعر و ادبیات داستانی در ظرف زمانی خود ایجاد شده‌اند و خدمات مهمی را ارایه کرده‌اند و امیدواریم که با تشکیل موسسه جدید با همواره با طراوت و پویا بمانند. 
 
همچنین در ادامه این مراسم، هومان حسن‌پور؛ رئیس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران نیز در این مراسم با اشاره به اوصاف آقای آشنا گفت: آقای آشنا مرد سخت‌کوشی بود و به چیزی که اعتقاد داشت پایبند بود. در دوره مدیریت وی نیز اقدامات خوبی صورت گرفت. آقای دهقانکار نیز صبور و خویشتندار هستند که نشانگر مدیریت خوب وی در آینده است.  
 
در ادامه حسین صفری؛ یکی از مدیران داخلی و پیشکسوتان موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران نیز در این مراسم با اشاره به خدمات دکتر آشنا در 15 ماه گذشته عنوان کرد: آقای آشنا مدیر دلسوزی بودند که در تجربیات بسیاری در بخش‌های مختلف داشتند و حضور وی کمک‌های بسیاری به موسسه کرد. برنامه‌محوری از ویژگی‌های وی بود و بسیار صداقت داشت. 
 
وی ادامه داد: درباره آقای دهقانکار نیز باید گفت که اقدام وی در پذیریش این سمت نوعی شجاعت بود. امیدوارم انتخاب وی منشاء خیر شود و نقطه عطفی در ریل‌گذاری‌های جدید باشد.
 
همچنین سردار ناظری نیز در این مراسم با اشاره به خدمات آقای آشنا گفت: در دوره آقای آشنا به ادبیات دفاع مقدس توجه ویژه‌ای شد و محور مقاومت در نمایشگاه‌های خارج از کشور نیز مورد توجه قرار گرفت. البته خبر رفتن وی از موسسه موجب غصه ما شد اما انتصاب آقای دهقانکار که فرد ارزشی هستند، موجب خوشحالی گردید.
 
قادر آشنا نیز در این مراسم ضمن ابراز خرسندی از انتخاب آقای دهقانکار به سرپرستی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران گفت: وی از یادگاران دوران هشت سال دفاع مقدس هستند و برای وی آرزوی توفیق دارم. من سرباز جمهوری اسلامی ایران هستم و هر جایی که بر من تکلیف شود در آنجا حضور پیدا می‌کنم و از تمام دوستان و همکاران در موسسه حلالیت می‌طلبم. 
 
ایوب دهقانکار نیز در پایان این مراسم گفت: من خود را لایق توصیفات دوستان نمی‌دانم اما تلاش می‌کنم لایق حسن اعتماد آنها باشم. از زحمات همگان تشکر می‌کنم و امیدوارم بتوانیم در ریل‌گذاری موسسه جدید به خوبی اقدام کنیم. 
 
وی با اشاره به اهمیت موسسات معاونت امور فرهنگی تاکید کرد: در اهمیت این موسسات همین بس که در برنامه‌ای که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 1396 به مجلس ارایه کرد، 14 موضوع اولیت‌دار مطرح شده بود که 11 موضوع آن به طور مستقیم و غیرمستقیم به فعالیت‌های این موسسات ارتباط پیدا می‌کرد. 
 
وی تصریح کرد: امیدوارم با همکاری و همدلی دوستان بحث ادغام را به خوبی پیش ببریم. دوستان درباره پذیرش این منصب به شجاعت بنده اشاره کردند اما باید گفت که به قول معروف با کریمان کارها دشوار نیست و حضور آقای جوادی در معاونت و دکتر صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همدلی نیروها در موسسات امیدوارم گام‌های خوبی برداریم. 
 
در پایان مراسم نیز لوح‌ تقدیر از خدمات دکتر قادر آشنا و حکم انتصاب ایوب دهقانکار به آنها اعطا شد.