افتتاح کتابخانه مرکزی یزد در نیمه اسفندماه سال جاری پس از دو دهه

1398/11/24 09:17
استاندار یزد درمراسم افتتاح نمایشگاه کتاب یزدگفت: یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی استان، برگزاری نمایشگاه کتاب است که فرصتی برای توجه جدی‌تر به مسائل فرهنگ استان و ورود کتاب به جریان زندگی و سطح جامعه است.

محمد علی طالبی افزود: خوشبختانه ما رویدادهای فرهنگی بزرگ در استان داریم که افتتاح کتابخانه مرکزی یزد از جمله این رویدادها است که در نیمه اسفندماه با حضور مسئولان کشوری بعد از گذشته دو دهه افتتاح می‌شود و در کنار رویدادهای دیگر در استان این کتابخانه می‌تواند نقش خوبی را در جریان فرهنگی استان یزد ایفا کند.

به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران استاندار یزد با اشاره به انتخاب این شهر به عنوان پایتخت کتاب ایران در سال ۹۸ ادامه داد: ما تجربه‌های بسیاری از این عنوان آموختیم و توجه خوبی در استان به حوزه کتاب انجام شد و دستاوردهای خوبی را داشتیم اما باید نگاه نقادانه نیز به آن داشته باشیم زیرا نمی‌خواهیم آن را پایان یافته تلقی کنیم و با درس گرفتن با فعالیت‌های یک سال گذشته برای آینده کتاب یزد برنامه ریزی مناسبی داشته باشیم.

طالبی بیان کرد: ما باید نقاط قوت را تقویت کرده و نقاط ضعف را نیز بررسی کنیم که یکی از این مشکلات تمرکز توقعات بر چند دستگاه محدود بود زیرا بسیاری از دستگاه‌ها و سازمان‌ها می‌توانستند اقدامات مناسبی داشته باشند.

وی گفت: عنوان پایتخت کتاب به معنای همکاری تمامی دستگاه‌های دولتی و عمومی و غیر دولتی است و خوب است كه این آسیب شناسی را داشته باشیم.

استاندار یزد گفت: امروز باید کتاب در متن زندگی انسان‌ها قرار گیرد و از عناصر سبک زندگی انسان‌ها باشد یعنی از جماعت دینی که معجزه آن کتاب قرآن است و در آن قسم به قلم بیان می‌شود انتظار این است که کتاب در متن زندگی باشد و از عناصر شکل دهنده جامعه باشد.
  محمدمهدی احمدی مشاور وزیر و مدیر کل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این مراسم گفت: ما معتقدیم در جامعه‌ای که معجزه آن کتاب است و قسم به قلم به عنوان آیه ای ویژه در آن یاد می‌شود، انتظار می‌رود، کتاب در متن زندگی انسان‌ها قرار گیرد و از عناصر سبک زندگی انسان‌ها باشد.

وی افزود: جامعه شناسان معتقدند که انسان‌ها فطرتا اجتماعی هستند و و الگوی آن‌ها نیز مبتنی بر جامعه پذیری بوده و انتخاب الگو نیز فطری است لذا قرآن که پیامبر را اسوه حسنه معرفی می‌کند بر همین مبنا است.

وی افزود: انسان‌هایی می‌توانند الگوهای متعالی را انتخاب کنند که میزان آگاهی و معرفت بالایی داشته باشند.

مدیر کل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: منشا آگاهی کتاب و کتابت است و جامعه ای که رابطه منطقی با کتاب برقرار می‌کند جامعه آگاه است و طبیعتا آن جامعه آسیب‌ها بسیار در ان پایین است.

احمدی گفت: برای این که انسان‌ها بتوانند اسوه حسنه ای انتخاب کنند باید از افراد و الگوهایی انتخاب کنند که در تعالی زندگی آنها اثر داشته باشد و طبیعتا انسان‌های آگاه نیز به سراغ انسان‌هایی می‌روند که متعالی باشند.

وی بیان کرد: جامعه ایرانی که تامل در آن می‌شود، جامعه ای است که به لحاظ دینی و ملی، دارای تمدن و پیشینه تاریخی، مفاخر و علمای بزرگی است و از آن انتظار است که کتاب و کتابت در متن زندگی آنها قرار گیرد و کتاب به عنوان فضیلت و ارزش شناخته شود.

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: نمایشگاه‌های کتاب می‌تواند جریان سازی خوبی در استان‌ها ایجاد کند تا جامعه و محققان با تازه‌های کتاب آشنا شوند و این بهانه ای برای قرار گرفتن کتاب در متن زندگی است.

وی گفت: استان یزد با ماهیت استانی فرهنگی و استانی که زیست مومنانه در آن وجود دارد می‌تواند به عنوان ظرفیت والای فرهنگی باشد که بسیاری از برنامه‌ها و همایش‌ها در این استان برگزار شود.