چرخشی در کار نیست

توضیحات روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران به یادداشت ایسنا
1398/5/27 15:32

روز گذشته یادداشتی در خروجی خبرگزاری دانشجویان ایران قرار گرفت که در آن از سیاست‌های معاونت امور فرهنگی و موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران درزمینة حضور در نمایشگاه‌های خارجی انتقاد شده بود و عدم حضور در سه نمایشگاه وین، بلگراد و پاریس را «تصمیمی نادرست، خسارت زا و غیرقابل‌توجیه و از سر عافیت‌طلبی» دانسته بود. روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در جهت شفاف‌سازی و پاسخگویی به موارد مندرج در یادداشت موارد ذیل را اعلام می‌نماید:

  1. تصمیم حضور و عدم حضور در هر یک از نمایشگاه‌های کتاب خارج از کشور به‌هیچ‌وجه تصمیمی آنی نبوده و در جلسات متعدد هم‌اندیشی با حضور صاحبان تجربه و تخصص و فعالان حوزه بین‌الملل به بحث و تبادل‌نظر گذاشته‌شده است. چنانچه در مصاحبه مورخ 30/4/98 مدیرعامل محترم این موسسه با خبرگزاری ایبنا با عنوان «ایران در کدام نمایشگاه‌های کتاب خارجی شرکت می‌کند» به آن اشاره‌شده است.
  2. در خصوص نمایشگاه‌های وین، پاریس و بلگراد به تفکیک که از منظر تهیه‌کنندة مطلب، به اشتباه و بر پایه اطلاعات نادرست منتشر شده توسط یکی از خبرگزاری ها، انصرافی عنوان شده نکات ذیل قابل‌ توجه است:

الف) نمایشگاه کتاب پاریس: این نمایشگاه در سال 98 برگزار شده و موسسه نمایشگاه‌ها نیز به نمایندگی صنعت نشر ایران در آن حضورداشته است. برای سال آینده نیز که فروردین سال 99 خواهد بود، تصمیم مقتضی در زمان مقرر اتخاذ خواهد شد.

ب) نمایشگاه کتاب بلگراد: نمایشگاه کتاب تهران با برخی از نمایشگاه‌های خارجی تفاهم‌نامه تبادل غرفه رایگان دارد. به دلیل اتمام تاریخ این تفاهم‌نامه مابین نمایشگاه کتاب تهران و بلگراد، حضور در این نمایشگاه تعیین تکلیف نشده بود اما با مکاتبات صورت گرفته و اعلام تمایل نمایشگاه بلگراد برای انعقاد تفاهم‌نامه مجدد، حضور در این نمایشگاه در دستور کار موسسه قرار دارد.

ج) نمایشگاه کتاب وین: نمایشگاه وین از سال 2018 تصمیم به محدودسازی حضور خود در سایر نمایشگاه‌های کتاب خارجی گرفته و برنامه‌ای برای تبادل غرفه رایگان ندارد. ازآنجاکه حضور کشورمان در آن نمایشگاه منوط به تبادل غرفه رایگان است، این موسسه همچنان تلاش و رایزنی برای حضور در این نمایشگاه را نیز در دستور کار خود قرار داده و پیگیری می‌کند.

  1. اتهام عافیت‌طلبی علاوه بر نادیده گرفتن زحمات دست‌اندرکاران این مجموعه و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مخالف اخلاق رسانه‌ای است. اگر بنا بر عافیت‌طلبی بود، موسسه می‌بایست به‌جای نمایشگاه‌های کابل و عراق و دمشق که وضعیت امنیتی چندان مناسبی ندارند، برای نمایشگاه‌های اروپایی که سابقه و تجربه حضور در آن‌ها را در کارنامه خود دارد، برنامه‌ریزی می‌کرد. قابل‌ذکر است نمایشگاه کابل تاکنون چندین بار به سبب نبود امنیت لازم تغییر تاریخ داده است.
  2. نویسنده محترم به‌صورت ضمنی در بند سوم یادداشت خود نمایشگاه‌های کتاب وین، بلگراد و پاریس را از نمایشگاه‌های تراز اول شمرده است، اما مشخص نیست تراز اول بودن برای سه نمایشگاه یادشده بر اساس کدام معیار و اصول صورت گرفته است.
  3.  یکی از اهداف حضور در نمایشگاه‌های خارجی، توسعه ارتباط فرهنگی با همه کشورها بخصوص کشورهای همسایه و دارای حوزه تمدنی مشترک است که دیپلماسی فرهنگی نام‌گرفته است. بر این اساس حضور در نمایشگاه‌های منطقه‌ای، سیاست دولت و موردتوجه ویژه وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی و تأکید معاون محترم امور فرهنگی در جهت گسترش ادبیات و زبان فارسی بوده و این موسسه فعالیت‌های خود را در بخش بین‌الملل بر این مبنا توسعه داده است.
  4. توجیه برنامه‌های فرهنگی بر اساس دیدگاه­های خاص سیاسی، منجر به نتیجه مطلوب نخواهد شد. شرکت در یک رویداد فرهنگی، بر اساس اهداف و تأثیر فرهنگی ارزیابی می­شود و ارتباط آن با برجام و ... قابل‌فهم نیست.
  5. با توجه به شرایط اقتصادی کشور، شاید افزایش تعداد نمایشگاه‌های خارجی از 14 نمایشگاه در سال گذشته به 17 نمایشگاه در سال جاری چندان امکان­پذیر به نظر نرسد؛ اما در دوره جدید فعالیت‌های موسسه، علیرغم بودجه کمتر تأکید بر گسترش فعالیت در همه حوزه‌ها از طریق هدایت و مدیریت منابع است. بنابراین صرفه‌جویی نه‌تنها ضرری در پی نداشته و فعالیتی را کاهش نداده، بلکه موجب افزایش فعالیت نیز گردیده است.

روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران همواره در تعامل و تبادل اطلاعات با همه همکاران حوزه رسانه بوده و از نکات و انتقادات بجا و سازنده استقبال می‌کند؛ اما علیرغم احترامی که به نویسنده این یادداشت دارد، اعلام می‌نماید مطالب مندرج در یادداشت حاضر بر اساس اطلاعات ناکافی و شتاب‌زده تنظیم‌شده است.