امضای تفاهم‌نامه تبادل کتاب بین ایران و یونان

1398/2/10 18:46
تفاهم‌نامه‌ی همکاری بین ایران و یونان در زمینه‌ی تبادل کتاب با حضور قادر آشنا قائم‌مقام سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و استوروس کریمیس رایزن اول و کاردار سفارت یونان در تهران و همچنین کاترینا بالاموتس نماینده‌ی بنیاد فرهنگ یونان بسته شد.
به گزارش ستاد خبری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، قائم مقام سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از حضور نمایندگان این بنیاد در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: ایران و یونان اشتراکات فرهنگی بسیاری با هم دارند و کتاب می‌‌تواند این اشتراکات را به اوج خود برساند.
وی با بیان اینکه واقعیت‌‌های تاریخی حاکی از روابط حسنه بین دو ملت و کشور طی سالیان مختلف بوده است، از تبادل غرفه بین دو کشور استقبال کرد و افزود: اگر بتوان از فرصت مطالعه‌ی کتاب برای آشنایی هرچه بیشتر طرفین با فرهنگ یکدیگر استفاده کرد موفقیت‌‌ها و دستاوردهای بسیاری در آینده برای هر دو کشور رقم خواهد شد.
همکاری بین ایران و یونان؛ زمینه‌ساز مبارزه با حل شدن فرهنگ دو کشور
کاردار سفارت یونان در تهران نیز در این نشست با بیان اینکه ایران و یونان دارای فرهنگ و زبان قدیمی و موقعیت منحصر به فرد هستند، گفت: همکاری فرهنگی بین این دو کشور و ملت می‌‌تواند مانع از حل شدن فرهنگ دو کشور در روند جهانی شدن شود.
استوروس کریمیس با بیان اینکه این دومین بار است که در این نمایشگاه بزرگ شرکت می‌کنم، از پذیرایی بی‌نظیر مسئولان نمایشگاه و همچنین برگزاری عالی نمایشگاه کتاب تشکر کرد.
وی در حاشیه‌ی امضای تفاهم‌نامه ابراز امیدواری کرد تا در آینده‌ی نزدیک در حیطه‌ی ورزشی و در سال‌‌های آینده در زمینه‌ی فرهنگی نیز ارتباطات ایران و یونان بیشتر شده و تفاهم‌نامه‌‌هایی در این مورد امضا شود.
کریمیس بیان کرد: علاقه به علم و فرهنگ در بین ایران و یونان بسیار زیاد است و همین عنصر فرهنگ و هویت می‌‌تواند مسیر همکاری‌‌های دو کشور را افزایش دهد.
کاردار سفارت یونان در تهران همچنین اظهار کرد: در این برهه از زمان نیاز است تا ما بتوانیم با بومی‌سازی زبان، آموزش، فرهنگ و اقتصاد هر آنچه را که به ما رسیده است و متعلق به خود ماست به فرزندانمان انتقال دهیم و کتاب، نیرو محرکه‌ی این فرآیند است.
وی در پایان با بیان اینکه در بنیادی کار می‌‌کند که هدف اصلی‌اش کمک به ارتقای فرهنگ کتابخوانی است، خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنم از طریق همین بنیاد، تفاهمنامه‌‌هایی در زمینه‌ی تبادل غرفه و سایر حوزه‌‌های فرهنگی امضا شود.
سی ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن، توانستن است» از 4 تا 14 اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی(ره) برگزار می‌شود.