ادبیات و کتاب، حوزه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری بین ایران و چین

قادر آشنا در نشست مشترک با هیات چینی
1398/2/10 10:17
قائم مقام سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در دیدار با هیات چینی گفت: با توجه به اینکه زمینه‌‌های مشترک فرهنگی بین دو کشور وجود دارد می‌‌توان در رابطه با ادبیات معاصر همچون ادبیات کهن نیز بین ناشران ایران و چین ارتباط برقرار کرد.
 
به گزارش ستاد خبری سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، لینگ لین لی یینگ به نمایندگی از مسئولان جمهوری خلق چین که در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به عنوان میهمان ویژه شرکت داشتند؛ در راستای افزایش تعاملات در حوزه‌ی ادبیات مدرن و کلاسیک با تهران ابراز امیدواری کرد.
وی با تشکر از دعوت کشور ایران از جمهوری خلق چین به عنوان میهمان ویژه در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران گفت: حضور در این نمایشگاه برای ما دستاوردهای بسیاری به همراه داشت. به طوری که حدود بیست نفر از نویسندگان و فعالان ما توانستند دیداری با مولفان و ناشران ایرانی در دانشگاه تهران، شهر کتاب و نمایشگاه کتاب داشته باشند.
لینگ لین لی یینگ اظهار کرد: در زمینه‌ی تجارت کتاب با ایران نتایج خوبی در این نمایشگاه به دست آمده است و یکی از این موفقیت‌‌ها قرارداد یکی از انتشارات چین با تصویرگران ایرانی و دعوت از آنها برای همکاری مشترک در زمینه‌ی تولید کتاب است.
وی همچنین ادامه داد: طی صحبت‌‌های انجام شده بین دو کشور، مذاکره برای چاپ و ثبت کتاب بین انتشارات ایرانی و چینی و اخذ حق انتشار و کپی‌رایت انجام شده است.
لینگ لین لی یینگ یکی دیگر از دستاوردهای حضور چین در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران را دیدار با رئیس کتابخانه‌ی ملی ایران و آغاز همکاری با این مرکز اعلام کرد و افزود: طبق قراری که گذاشته شده است یک اتاق و تعدادی قفسه برای کتاب‌‌های چینی ترجمه شده به زبان انگلیسی و فارسی اختصاص داده شود.
وی همچنین با بیان اینکه منابع دیجیتال بسیاری در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران دیده است از آغاز همکاری‌‌ها در زمینه‌ی تبادل منابع به صورت دیجیتال بین دو کشور خبر داد.
لینگ لین لی یینگ همچنین از توافق با فروشگاه کتاب شفق در ایران به منظور اختصاص قفسی برای کتب ترجمه شده‌ی چینی به زبان فارسی خبر داد و همچنین از اختصاص چنین غرفه‌‌ای در کشور چین به منظور نمایش کتب فارسی ترجمه شده به چین اعلام آمادگی کرد.
وی با ابراز رضایت از حضور در این نمایشگاه کتاب افزود: یکی دیگر از موفقیت‌‌های دیگری که طی این چند روزه به دست آمده است این است که هزار جلد از کتاب‌‌های چینی که به این نمایشگاه آورده شده بود در ایران باقی می‌‌ماند.
لینگ لین لی یینگ در پایان گفت: بسیاری از افرادی که از کشور ما در این نمایشگاه شرکت کرده بودند برای نخستین بار بود به ایران سفر می‌‌کردند و برخلاف تبلیغاتی که در زمینه‌ی ایران صورت می‌‌گیرد همه اذعان داشتند که مردم ایران مردمی بسیار مهربان و علاقمه‌ند به مطالعه هستند و رفتار ایرانی‌‌ها با چینی‌‌ها در این نمایشگاه بسیار دوستانه بود.
 
ادبیات و کتاب، حوزه‌ای مناسب برای سرمایه‌گذاری بین ایران و چین
قائم‌مقام سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نیز در این دیدار ضمن تشکر از اهتمام چین و حضور قوی این کشور با هیئت عالی‌رتبه‌ در این نمایشگاه گفت: امیدوارم جمهوری خلق چین به اهداف خود در این سفر رسیده باشد و این نمایشگاه فرصتی برای برقراری ارتباطی عمیق‌تر بین دو ملت و نویسندگان آن باشد.
قادر آشنا در این دیدار خواستار اجرایی و عملی شدن قول‌‌ها، تفاهم‌نامه و قراردادهای بین ایران و چین از طریق سفارتخانه‌ی این کشور شد.
آشنا بیان کرد: از اینکه جمهوری خلق چین میهمان کشور ایران و نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران است بسیار خوشحالیم و با توجه به اینکه زمینه‌‌های مشترک فرهنگی بین دو کشور وجود دارد می‌‌توان در رابطه با ادبیات معاصر همچون ادبیات کهن نیز بین ناشران ایران و چین ارتباط برقرار کرد.
وی ادامه داد: با وجود اشتراکات بسیاری که بین این دو کشور وجود دارد یکی از مهمترین نقاط مشترک بین ایران و چین، ادبیات پایداری می‌‌تواند باشد به طوری که ایران و تاریخ آن از گذشته تاکنون حاکی از تلاش ملت و دولت برای حفظ هویت ایرانی و شرقی در برابر نظام سلطه است و جمهوری خلق چین نیز دقیقا همین نوع از مقاومت را از خود بروز داده است و همین امر می‌‌تواند فصل جدیدی برای تعاملات فرهنگی بین دو کشور باشد.
قائم‌مقام سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در پایان گفت: نظام سلطه بی‌رحمانه سعی در تحویل عقاید و خواسته‌‌های خود بر سایر کشورها دارد و کشور ایران و چین همچنان سعی در حفظ ارزش‌‌ها و فرهنگ شرقی خود دارند و ادبیات به عنوان گنجینه‌ی غنی هر دو کشور حوزه‌ی مناسبی برای سرمایه‌گذاری است.
گفتنی است هیئت چینی حاضر در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران که به عنوان میهمان ویژه در این نمایشگاه حاضر بودند امشب تهران را به مقصد پکن ترک می‌‌کنند.

سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «خواندن توانستن است» از 4 تا 14 اردیبهشت ماه در مصلی امام خمینی (ره) برگزار می‌شود.