برپایی نشست تخصصی « رسانه و خانواده» در سیزدهمین نمایشگاه کتاب خوزستان

1397/11/18 21:30

نشست تخصصی تاثیر رسانه درخانواده با حضور دکتر جبار سعیداوی در بخش جنبی سیزدهمین نمایشگاه کتاب خوزستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، جبار سعیداوی شامگاه پنج شنبه ١٨ بهمن ماه در این نشست که در دومین روز برپایی نمایشگاه و با حضور علاقه مندان و مخاطبان نمایشگاه کتاب خوزستان برگزار شد، اظهار کرد: تازمانی که خانواده از آسیب ها مصون باشند، اجتماع نیز مصون است اما اگر خانواده دچار تزلزل و فروپاشی شود آن اجتماع نیز آسیب پذیر می پذیرد.
وی با اشاره به وجود دو نوع خانواده سالم و خانواده متزلزل، افزود: عوامل متعددی باعث تزلزل خانواده می شود که از جمله آنها می توان به طلاق، اعتیاد ، خشونت و رسانه از جمله فضای مجازی اشاره کرد. 
سعیداوی با بیان اینکه در میان این عوامل فضای مجازی نقش بیشتری دارد، بیان داشت: در فضای مجازی با انبوهی از اطلاعات روبرو می شویم، اطلاعاتی که بی حد و حصر است و جذابیت فضای مجازی را چندین برابر میکند.
وی ادامه داد: بدون محدودیت مکان و زمان می توان از این فضای مجازی بهره برد و البته امکان دسترسی به اطلاعاتی که ممکن است برای ما نامتعارف باشد نیز وجود دارد.
این استاد دانشگاه در ادامه سخنانش بیان کرد: اولین ایراد و عیب فضای مجازی این است که میتواند اعتیاد ایجاد کند، این اعتیاد هم در کودکان و نوجوانان و هم در بزرگسالان دیده می شود که آسیب های بسیاری برای خانواده ها به همراه دارد.
وی به برخی بازی های آنلاین کودک ونوجوان اشاره کرد و گفت: این بازی های مخرب از جمله نهنگ آبی و فلش اش کلنز از جمله این بازی ها هستند که در برخی کشورها نیز ممنوع شده اند.
سعیداوی همچنین اعتیاد به پورنوگرافی را از دیگر معایب فضای مجازی عنوان کرد و افزود: این نوع فیلم ها و تصاویر باعث متلاشی شدن خانواده ها و بلوغ زودرس می شود .
وی عدم امنیت فضای مجازی را سومین ایراد این فضا دانست و تصریح کرد: استفاده از فضای مجازی باعث به اشتراک گذاشتن اطلاعات خصوصی افراد می شود و امنیتی در این خصوص وجود ندارد.
این کارشناس، آفت و آسیب مهم دیگر فضای مجازی را بحث سیاسی بیان کرد و اظهار داشت: در کنار بحث سیاسی که تزریق می کنند هیچ قدرتی یارای مقابله با سلطه گران نیست ،  مقوله بی توجهی به دین از دیگر آسیب های فضای مجازی است.
وی بر ضرورت توجه ویژه خانواده ها به آسیب های فضای مجازی تاکید کرد و گفت: برای مقابله با ناامنی در مسائل خانوادگی باید اولویت خانواده ها بر روابط مبتنی بر واقعیت، مهرورزی، عاطفه و عشق استوار باشد و فضای مجازی به عنوان مکمل فضای حقیق در این زمینه قرار گیرد.