نشست تخصصی کاریکاتور و تصویر سازی در نمایشگاه کتاب خوزستان

1397/11/20 16:52

نشست تخصصی کاریکاتور و تصویر سازی با عنوان هیجد هزار لبخندوگرافی در بخش جنبی سیزدهمین نمایشگاه کتاب خوزستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، نشست تخصصی کاریکاتور و تصویرسازی در سومین روز از برپایی سیزدهمین نمایشگاه کتاب خوزستان شامگاه جمعه ١٩ بهمن در بخش جنبی برنامه های این نمایشگاه برگزار شد.
در این نشست که با حضور جواد علیزاده، کاریکاتوریست‌ مطرح کشور برگزار شد، اهمیت کاریکاتور و تصویر سازی و همچنین تاثیر گذاری کاریکاتور به عنوان وسیله ای فرهنگی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
به اعتقاد جواد علیزاده کاریکاتور یک هنر فرهنگی است چون در آمد آنچنانی ندارد و اگر از مسائل سیاسی انتقاد می‌کند از روی دلسوزی است و مشکلات جامعه را منتقل می‌کند کاریکاتوریست مخاطب را وادار می‌کند که مشکلات خود را تحمل کنند و به آن بخندند. همچنین کاریکاتور می‌تواند جنبه‌های فلسفی داشته باشد.
وی تصریح می کند: کاریکاتور وسیله‌ای فرهنگی است. یکی از شاخه‌هایش می‌تواند مسائل سیاسی باشد. از نظر من هرکاری که انسان را به فکر وادارد کاری فرهنگی است. کاریکاتور نیز یک هنر فرهنگی است چون در آمد آنچنانی ندارد و اگر از مسائل سیاسی انتقاد می‌کند از روی دلسوزی است و مشکلات جامعه را منتقل می‌کند .
علیزاده خاطر نشان می کند: از بعد هنری کاریکاتور مخاطب را وادار می‌کند فکر کند و عمیق دیدن را در مخاطب موجب می‌شود، که این عمیق دیدن به تحلیل مسائل سیاسی و اجتماعی توسط مخاطب کمک می‌کند.