دومین نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان قم افتتاح شد

1397/10/20 21:10

دومین نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان قم عصر امروز (پنج‌شنبه 20 دی‌ماه) افتتاح شد
 به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران، مراسم افتتاح دومین نمایشگاه تخصصی کتاب کودک و نوجوان با حضور آیت‌الله سعیدی امام‌جمعه قم و رئیس شورای فرهنگ عمومی استان، بهرام سرمست استاندار، هاشمی، معاونت سیاسی استانداری، قادر آشنا، مدیرعامل موسسه فرهنگی نمایشگاه‌های ایران، حجت الاسلام جباری، مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان، سید موسی حسینی کاشانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و دیگر مسئولین استانی در محل تالار مرکزی شهر قم برگزار شد.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم در ابتدای برنامه ضمن خیرمقدم از حضور علاقه‌مندان به کتاب به‌ویژه آیت‌الله سعیدی امام‌جمعه استان قم و سرمست استاندار قم و از زحمات عزیزانی که در برپایی نمایشگاه شرکت داشته‌اند، به‌ویژه تعاونی و اتحادیه ناشران و انجمن‌های مختلف سپاسگزاری کرد و در سخنان کوتاهی با توجه به اهمیت مطالعه در دوران کودکی این نمایشگاه را دستاورد همدلی دستگاه‌های مختلف استان برشمرد.
وی در ادامه گفت: هیچ ذخیره و میراثی سودمندتر و باارزش‌تر از کتاب نیست؛ چراکه کتاب، مایه آرامش روح انسان است. عادت کتاب‌خوانی به‌خصوص برای کودکان می‌تواند مفید باشد و با استفاده از شخصیت‌ها، قدرت و توانایی ذهنی‌شان را ارتقا بخشید. آشنایی با کتاب و نهادینه شدن مطالعه در دوران کودکی می‌تواند الگویی مناسب برای جوانی و بزرگ‌سالی باشد.
در ادامه حمید خرمی، مدیر اجرایی نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان و رئیس اتحادیه ناشران قم با اشاره به اهمیت کتاب‌خوانی کودکان آن را تمرینی برای تعامل اجتماعی و خوب گوش دادن توصیف کرد و این مهم را باعث تقویت تخیل و ارتباط آن‌ها با والدین دانست.
مدیر اجرایی نمایشگاه کتاب کودک و نوجوان، استان قم را دارای تصویرگران و نویسندگان موفقی دانست که می‌توانند با ارائه محتوای مطلوب و باکیفیت ما را از کارهای غربی و شرقی بی‌نیاز کنند.
وی به برنامه‌های جانبی نمایشگاه اشاره کرد و گفت: خانه‌ی بازی کودک، قصه‌خوانی و روانشناسی کودک ازجمله برنامه‌های جنبی نمایشگاه است که با همکاری سازمان فرهنگی شهرداری قم در نمایشگاه برگزار می‌شود.
در ادامه مراسم قادر آشنا، مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران ضمن معرفی دو کتاب «مشروعیت قدرت از نگاه حضرت امام» و «مردم‌سالاری دینی از منظر مقام معظم رهبری» گفت: این دو کتاب به‌خوبی شکل‌گیری انقلاب و جایگاه کنونی آن را بررسی می‌کنند و لازم است این دو کتاب موردمطالعه قرار گیرند.
آشنا در ادامه گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظیفه خودش می‌داند از این جنس نمایشگاه‌های تخصصی حمایت کند و یکی از راهبردهای وزارتخانه گسترش و ترویج نمایشگاه‌های تخصصی است.
در بخش دیگر برنامه استاندار قم به چند نکته اشاره کرد و گفت: قم به‌عنوان شهر حوزه‌های علمیه و دومین پایگاه نشر و چاپ کتاب در ایران دارای پتانسیل بسیار بالایی است و می‌توان از این ظرفیت برای صادرات محصولات فرهنگی و بین‌المللی استفاده کرد.
وی یادآور شد: فعال کردن شهرک چاپ و نشر در استان قم زمینه‌ی مناسبی برای رونق چاپ و نشر در این استان است و ازجمله طرح‌هایی که در اولویت استانداری قرارگرفته است فعال‌سازی شهرک چاپ و نشر است. مسئله دیگری که سرمست به آن اشاره کرد پیگیری تکمیل نمایشگاه دائمی بین‌المللی استان بود.
وی در پایان افزود: با توجه به پایین بودن سرانه مطالعه که شاخص توسعه هر کشور و استان است ما نیازمند توسعه فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی هستیم. اگر بتوانیم قرائت‌خانه‌های عمومی در مناطق کم برخوردار و با تراکم بالا در شهر را توسعه دهیم می‌توانیم به ارتقا سرانه مطالعه کمک کنیم.