کتابخانه مرکزی شاهرود فرسوده است/ فرهنگ محور برنامه‌های نظام

نماینده شاهرود و میامی در مجلس درافتتاح نمایشگاه کتاب شاهرود
1397/9/11 13:05

سید حسن حسینی شاهرودی، نماینده مردم شاهرود و میامی در مجلس شورای اسلامی درمراسم افتتاحیه شانزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان سمنان با ابراز تاسف از وضعیت کتابخانه‌های عمومی شاهرود، گفت: کتابخانه مرکزی شهرستان فرسوده و نیازمند توجه ویژه مسئولان است.

به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، سید حسن حسینی شاهرودی صبح امروز(11آذر) در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بزرگ کتاب استان سمنان که درسالن ورزشی شهید اکبری شاهرود برگزار می شود  بابیان اینکه میزبانی این نمایشگاه فرصت خوبی برای عموم جامعه است، گفت: شاهرود به‌عنوان معدود شهرستانی به‌جز مرکز استان که میزبانی از این دست رویدادهای مهم را بر عهده دارد، لذا می‌بایست با پیشینه تاریخی و فرهنگی که به‌مثابه مهد معلمان دین و اخلاق دارد، اسوه فرهنگی منطقه باشد.

وی با تاکید بر اینکه فرهنگ زیربنای انقلاب و نظام جمهوری اسلامی ایران است، گفت: فرهنگ محوریت نظام را شامل می‌شود تا جایی که حتی سیستم‌های اقتصادی و سیاسی کشورمان نیز برپایه فرهنگ بناشده‌ و این نشان از اهمیت فرهنگ در نظام اسلامی دارد.

عضو خانه ملت بابیان اینکه فرهنگ غنی ایران بر پایه کتاب بناشده است، گفت: شاید کشورمان درزمینهٔ مطالعه در رتبه‌های بین‌المللی بالایی قرار نداشته باشد اما در سطح منطقه شاید رتبه‌های نخست را داشته باشیم. لذا علاقه‌مندی به کتاب را از وجود مراکز کتاب و کتاب‌خوانی و کتابخانه‌ها پی ببریم، کتابخانه‌هایی که در شاهرود قدمتی دیرینه دارند و لذا سابقه کتاب‌خوانی ما به صدر اسلام و یا قبل از اسلام بازمی‌گردد.

حسینی شاهرودی ادامه داد: در آثار تاریخی بسطام که اکتشاف شده سابقه مسجد، حوزه علمیه و ... به بیش از یک هزار سال بازمی‌گردد و نشان از غنای فرهنگی منطقه شاهرود و استان سمنان دارد و از سوی دیگر در سال‌های اخیر و اوایل انقلاب نیز بسیاری مساجد شهرستان دارای کتابخانه بودند و این امر نیز نشان می‌داد مردم تا چه اندازه به مطالعه اهمیت می‌دادند.

وی بابیان اینکه تلاش خوبی از سوی نهاد کتابخانه‌های در سراسر شهرستان شاهرود به‌خصوص بخش‌های روستایی برای کتابخانه‌ها و تجهیز آن‌ها صورت گرفته است، افزود: از سوی دیگر اما باید ابراز تأسف کرد که در مرکزیت شهر شاهرود درزمینهٔ کتابخانه خوب عقب‌مانده‌ایم. تنها کتابخانه مرکزی شهرستان همان کتابخانه تاریخی و فرسوده‌ای است که باید به آن فکر کرد.

نماینده شاهرود و میامی در مجلس بابیان اینکه اهتمام ویژه‌ای از سوی مسئولان برای بهسازی کتابخانه مرکزی شاهرود نیاز است، گفت: زمینی که در جوار این کتابخانه قرار دارد فرصت خوبی برای ساخت و گسترش کتابخانه جدید درشان مردم شاهرود محسوب می‌شود و لذا امیدواریم این امر مدنظر مسئولان قرار گیرد.

حسینی شاهرودی بابیان اینکه کتابخانه موجود شاهرود فرسوده است، گفت: باید کتابخانه‌ای مناسب برای مردم این شهرستان ایجاد کرد.

درادامه این مراسم حجت الاسلام علی‌اصغرفضیلت، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان ابراز داشت: ۲۳۵ ناشر در این نمایشگاه حضور دارند و این امر فرصت خوبی را برای دوستداران کتاب فراهم می‌کند که امیدواریم در این یک هفته شاهد استقبال چشمگیر هم استانی‌ها باشیم.

وی بابیان اینکه در این نمایشگاه تلاش شد تا از همه ظرفیت‌ها برای معرفی استان سمنان استفاده شود، اضافه کرد: با توجه به اینکه حجم بیشتر ناشران از شهرهای مختلف کشور در این نمایشگاه حضور دارند غرفه‌ای مخصوص گردشگری دایر و 100 عکس از شاهرود به نمایش گذاشته شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان بابیان اینکه در این نمایشگاه ۵۵ هزار و ۶۱۲ عنوان کتاب عرضه می‌شود، ابراز داشت: در شانزدهمین نمایشگاه کتاب استان ۱۵۰ غرفه پیش‌بینی‌شده است که علاقه‌مندان به کتاب می‌توانند از آن بازدید کنند.

فضیلت در ادامه تصریح کرد: رونمایی از ۱۰۰ عنوان کتاب، نشست‌های اهل قلم و شعر و ادب، کارگاه اموزشی با موضوع آسیب‌های اجتماعی، نشست تخصصی با موضوع شاهنامه‌خوانی، قصه‌گویی، مسابقه عکاسی، چهره آرایی کودکان، مسابقه ایده کتابخوانی، تکمیل بانک اطلاعاتی نویسندگان و مولفان از جمله حواشی این نمایشگاه محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: در این نمایشگاه ۳۵۰ میلیون تومان بن کتاب توزیع و ۳۰ درصد تخفیف به خریداران ارائه می‌شود که امیدواریم این نمایشگاه بتواند تفرجگاه فرهنگی خوبی را برای هم استانی ها ایجاد کند.

شانزدهمین نمایشگاه کتاب استان سمنان ۱۱ تا ۱۶ آذر ماه در محل سالن شهید اکبری شاهرود صبح‌ها از ۹ تا ۱۲ و عصرها ۱۶ تا ۲۰ آماده میزبانی از علاقه‌مندان کتاب است.