دیدار محسن جوادی با ناشران و فعالان نشر اصفهان

در حاشیه نمایشگاه کتاب اصفهان صورت گرفت
1397/8/10 10:54

در حاشیه افتتاح سیزدهمین نمایشگاه کتاب اصفهان محسن جوادی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در فضایی صمیمانه با ناشران و دست اندرکاران نشر استان اصفهان دیدار و گفت و گو کرد. در این دیدار امیرمسعود شهرام نیا؛ مدیر عامل مؤسسه نمایشگاه های فرنگی ایران و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان حضور داشتند.
به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران در این دیدار هر یک از ناشران حاضر دغدغه های خود در حوزه های نشر و مشکلات موجود در این زمینه را مطرح کردند. از جمله موارد مطرح شده در این نشست مشکلات قیمت کاغذ، نوسانات ارز، اقتصاد نشر، کافی نبودن یارانه های حمایتی برای ناشران و ... مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. سپس محسن جوادی به ایراد سخن پرداخت و گفت: مهمترین مشکل ما اکنون در حوزه کتاب قاچاق کتاب است که تاکنون یک میلیون جلد کشف شده است. یکی از سیاست هایی که اکنون در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دنبال می شود این است که در کنار هر کار فرهنگی باید پیوست اقتصادی نیز وجود داشته باشد و ما به طور جدی این سیاست را دنبال می کنیم.
وی در ادامه به عدم کمبود ویترین کتاب در کشور اشاره داشت و عنوان نمود: در بعضی از شهرهای ما ویترین مناسبی برای کتاب وجود ندارد و از نبود کتابفروشی های خوب رنج می بریم. باید فرصتی را فراهم کنیم تا کتاب فروشی های ما گسترش پیدا کند. برای این موضوع تسهیلاتی را اختصاص داده ایم که اکنون در حال عملیاتی شدن است.
محسن جوادی در این نشست گفت: تقاضای کتاب باید زیاد شود. سیاست های حمایتی چندان تاثیرگذار نیست و موجب رانتی شدن صنعت نشر می شود و با خود فساد می آورد. سرمایه گذاری خوب برای افزایش تقاضای کتاب داشته ایم و نزدیک به 10 هزار باشگاه کتاب خوانی را در کشور ایجاد کرده ایم.
وی در ادامه در خصوص مشکلات به وجود آمده در خصوص تأمین کاغذ و واردات آن گفت: متاسفانه واردکنندگان کاغذ همکاری های لازم را با ما نداشتند و باعث به وجود آمدن مشکلاتی در این حوزه شدند.
باهماهنگی های به عمل آمده با وزارت صنعت و معدن و تجارت ثبت سفارش های خوبی برای کاغذ صورت گرفته و نتایج مثبت آن در ماه های آینده مشاهده می شود. جوادی در ادامه با اشاره به راه اندازی سامانه تأمین کاغذ یارانه ای گفت: در بحث ثبت سفارشات کار را به صنف واگذار کرده ایم و تنها نقش نظارتی داریم. به زودی سامانه تأمین کاغذ یارانه ای از طریق اتحادیه شرکت های تعاونی ناشران ایران (آشنا) کار خود را آغاز می کند. ناشران با ثبت سفارشات خود در این سامانه می توانند کاغذ مورد نیاز خود را سفارش دهند.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در پایان سخنان خود در این نشست گفت: در خصوص تسهیلات به کتاب فروشی ها کارهای خوب و زیربنائی انجام شده است و برای حمایت از ناشران و ارائه تسهیلات به آن ها نیز برنامه هایی در دست اجرا داریم که به دنبال اجرائی کردن آن ها هستیم.