نمایشگاه های استانی چرخه نشر را کامل و فعال تر می کند.

محسن جوادی در افتتاح نمایشگاه کتاب اصفهان
1397/8/9 17:36

محسن جوادی؛ معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاحیه نمایشگاه کتاب اصفهان گفت: نمایشگاه های استانی کتاب موجب کامل و فعال تر شدن چرخه نشر در کشور می شود.
به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، این مراسم عصر امروز (9 آبان ماه) در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی اصفهان برگزار شد. محسن جوادی در این مراسم گفت: در حال حاضر کتاب نیاز به رسیدگی دارد و مشکلاتی که در چرخه و فرآیندهای رسیدن کتاب به دست مردم وجود دارد باید مرتفع شود و به شکل متوازن و یک دست به آن ها پرداخته شود.
وی در ادامه گفت: اگر به وسیله نمایشگاه های کتاب خصوصاً نمایشگاه های استانی کتاب به دست خریدار و نیازمند واقعی آن برسد لایه های دیگر چرخه تولید و نشر کتاب شامل نویسندگان، ناشر و توزیع کننده نیز سود خواهند برد و به اقتصاد نشر کمک می شود. امیدواریم نمایشگاه های استانی به چرخه نشر کتاب کمک کند و موجب کامل شدن و فعال تر شدن این چرخه شود.
جوادی در ادامه با اشاره به طرح های دیگر برای حمایت از کتاب گفت: روستاهای طرفدار کتاب و باشگاه های کتاب خوانی به عنوان دستور کار در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای توسعه کتاب خوانی دنبال می شود. علاوه بر این طرح هایی مانند طرح گرنت که به واسطه آن به آثار ایرانی که در کشورهای دیگر تولید می شود نیز در دستور کار قرار گرفته است.
وی در ادامه با اشاره به کتاب ابن سینا گفت: حدود 200 سال پیش کتابی از ابن سینا نوشته شده که اکنون در دانشگاه های پاریس و لندن به عنوان کتاب درسی و مرجع مورد استفاده قرار می گیرد. اکنون نیز ما باید به شکلی فعالیت کنیم تا کتاب های فاخر تولید کنیم و این گونه در کشورها و دانشگاه های معتبر جهان مورد استفاده قرار گیرد.
معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: امیدوارم اصفهان مانند گذشته جایگاه خود را در کتاب خوانی پیدا کند و شاهد تولید کتاب های فاخر در این استان باشیم. محسن جوادی سخنان خود را با پیشنهاد راه اندازی جایزه کتاب سال اصفهان به پایان برد و گفت: یکی از پیشنهادات من برای این استان راه اندازی جایزه کتاب سال اصفهان به صورت بین المللی است و راه اندازی دبیرخانه ای برای این موضوع لازم و ضروری است و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز حمایت های لازم در این خصوص انجام می دهد.