کتاب ؛ دریچه ارتباطی ما با جهان

صالحی : در مراسم اختتامیه سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران عنوان شد
1397/2/22 18:46

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم پایانی نمایشگاه کتاب تهران، نقش صنعت نشر در دیپلماسی عمومیِ فرهنگی را مهم ارزیابی کرد و گفت: صنعت نشر، دریچه‌ی ارتباط ما با جهان است و کتاب خط ارتباط فعال و خلاق ما با دنیاست.

به گزارش ستاد خبری و رسانه‌ای سی‌ویکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، سیدعباس صالحی عصر شنبه، 22 اردیبهشت در اختتامیه‌ی نمایشگاه کتاب با اشاره به اینکه نمایشگاه کتاب مهمترین اتفاق مردمی عرصه‌ی فرهنگ است، عنوان کرد: در دو روز پنجشنبه و جمعه براساس آمارهای دقیق جمعیت‌شناسی، ششصدهزار نفر از نمایشگاه کتاب بازدید کردند و حضور بیش از نیم میلیون نفر مایه‌ی مباهات ماست و الفت مردم را با فضای فرهنگی نشان می‌دهد.
وی با اشاره به اهمیت نمایشگاه کتاب در اقتصاد نشر ادامه داد: این رویداد فرهنگی نقش موثر در دیپلماسی فرهنگی ما دارد و فرصت مغتنم و کمیاب را برای ارتباط با صدها موسسه، نویسنده و ناشر خارجی فراهم می‌‌کند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با ارتباط حوزه‌ی نشر و اشتغال خاطرنشان کرد: بیست عنوان یا رسته‌ی شغلی در حوزه‌ی نشر قبل چاپ، حین چاپ و بعد از چاپ وجود دارد.
وی افزود: ناشر، نویسنده، صفحه‌آرا، ویراستار و طراح جلد در مقطع قبل از چاپ؛ لیتوگراف، چاپ  و صحافی در مرحله‌ی حین چاپ؛ و توزیع، پخش و کتابفروشی در مرحله‌ی بعد از چاپ در این صنعت فعالیت می‌‌کنند.
صالحی به عناوین غیرمستقیم شغلی در صنعت چاپ و نشر نیز گریزی زد و خاطرنشان کرد: برای مثال، از دل یک نمایشنامه تئاتری به روی صحنه می‌‌رود.
این مقام مسئول خواستار توجه بیش از پیش به بخش اشتغال چه مستقیم و چه غیرمستقیم در حوزه‌ی صنعت و نشر شد و گفت: صنعت نشر اقتصاد محجوب است اما می‌‌تواند به طور جدی در رابطه با شغل‌افزایی موثر واقع شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به اهمیت جریان توسعه‌ی علمی در کشور عنوان کرد: تولیدات حوزه علم از اجزای اصلی توسعه‌ی علمی کشور است.
وی با اشاره به اینکه تاکنون یک میلیون و دویست و سی هزار عنوان کتاب در کشور به چاپ رسیده است، ادامه داد: چهارده درصد از این تولیدات به علوم عملی، طبیعی و ریاضیات اختصاص دارد و سیزده درصد به علوم اجتماعی، تاریخ و جغرافیا.
صالحی اظهار کرد: در جریان تولید علم تعداد کتاب‌‌‌های مولد علم قابل توجه است، بنابراین لازم است صنعت نشر کشور از منظر توسعه‌ی علمی و تولید علم بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد چراکه ناشران در کنار دانشگاه‌‌‌ها و اندیشکده‌‌‌ها بالی اساسی در جریان توسعه‌ی ‌علمی هستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش صنعت نشر در دیپلماسی عمومیِ فرهنگی را مهم ارزیابی کرد و گفت: صنعت نشر دریچه ی ارتباط ما با جهان است و کتاب خط ارتباطی فعال و خلاق ما با دنیا.
وی با اشاره به اینکه از رقم یک میلیون و دویست و سی هزار عنوان کتاب، 29.9 درصد به آثار ترجمه شده اختصاص دارد، گفت: ما جهان را از طریق کتاب می‌‌شناسیم و با آن ارتباط برقرار می‌‌کنیم بنابراین نویسندگان فرصت قابل توجهی را برای دیپلماسی عمومی و فرهنگی ما فراهم می‌‌کنند.
صالحی در پایان یادآور شد: اگر در گذشته از طریق مشاهیری چون خیام، سعدی، فردوسی و مولانا با جهان ارتباط برقرار کردیم حال صنعت چاپ و نشر برای این هدف پیشِ روی ما قرار دارد.