نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان با حضور فرهاد حسن‌ زاده

1396/11/30 17:27

فرهاد حسن زاده ،نویسنده حوزه کودک و نوجوان و نامزد دریافت جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن، در سومین روز از دوازدهمین نمایشگاه کتاب خوزستان، یکشنبه ٢٨ بهمن میهمان نشست ‌های ادبی سرای اهل قلم بود.

به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، نشست تخصصی ادبیات کودک و نوجوان از سری برنامه های سرای اهل قلم با حضور فرهاد حسن زاده، نویسنده داستان‌های کودک و نوجوان به همراه جمعی از نخبگان ادبیات و هنر و اصحاب رسانه استان در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه کتاب خوزستان برگزار شد.

حسن زاده ضمن اشاره به دوران کودکی خود در زادگاهش، آبادان، نقش این مرحله را در شکل گیری شخصیت ادبیش بسیار مهم عنوان کرد و گفت: هستی در رمان «هستی» دختر بچه‌ای برون گرا و پر انرژی است که میل به رفتارهای پسرانه دارد. مخاطبان کودک و نوجوان به نحو جالب و زیبایی با لهجه آبادانی هستی ارتباط برقرار کردند تا حدی که  بعضی کودکان - به زعم خانواده‌ها-  واژگان هستی را به کار می‌بردند.

حسن زاده در خصوص جایزه هانس کریستین اندرسن که به جایزه  نوبل ادبیات کودک معروف است، گفت: این جایزه به نویسندگانی اهدا می‌شود که در آفرینش آثار کودکانه و جذب وسیعی از کودکان در طیف‌های سنی متنوع سهم مهمی داشته‌اند و همچنین شخصیت‌های داستانی موثر و متفاوتی آفریده‌اند.

نویسنده رمان« زیبا صدایم کن» ضمن بیان سبک  خود در نویسندگی، اظهار کرد: به دلیل نگاه طنزی که دارم مسائل را به نحو خاصی به تصویر کشیده‌ام. حیوانات در دنیای واقعیت شکل خنده‌دار و جذابی دارند، چه برسد به اینکه این حیوانات به شخصیت تبدیل شوند و در پس آنها اندیشه و تفکری عمیق نهفته باشد.

نویسنده مجموعه داستان‌های «کوتی کوتی» و «هندوانه به شرط» افزود: ادبیات کودک برای من تفنن محض و سرگرمی نیست بلکه یک کار است که با جدیت دنبال کردم. با هدف پیش می‌رفتم و مخاطب خودم را همیشه در نظر داشتم و همیشه آرزو می کردم که جایزه هانس کریستین اندرسن را برای ایران به ارمغان بیاورم.