محفل شعر درطنز نمایشگاه کتاب ایلام

1396/11/21 17:02

 محفل شعرطنز با حضور سعید بیابانکی و شعرای استان ایلام در بخش جنبی نمایشگاه کتاب ایلام برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، سعید بیابانکی دراین محفل ضمن تقدیر و تشکر از دست اندرکاران برگزاری نمایشگاه و حضور فعال ناشران معتبر کشوری توضیحاتی مبنی براهمیت جایگاه طنز در بخش های مختلف ادبی و اثر پذیری بی بدیل مردم از آثار طنز را بیان کرد.

ایشان درباره میزان اثربخشی آثار ادبی با اشاره به شعری معروف از شاعر بزرگ ایران ،صائب تبریزی :« صائب دو چیز می شکند قدر شعر را ، تحسین ناشناس و سکوت سخن شناس ...» از اهمیت واکنش دیگران سخن گفتند و بیان داشت: بخشی از تحسین ها که در فضای مجازی صورت می گیرد و نمی توان افراد را برحسب میزان سخن شناس و ناشناس تمیز داد وآن دسته از سخن شناسانی که می دانند اما سکوت میکنند ، قدر شعر را می شکنند .

بیابانکی درادامه گفت: تا اسمی از شاعر طنزپرداز به میان می آید  عموم مردم نام عبید زاکانی را تجسم می کنند در حالیکه بنده عقیده دارم از شاعران طنز پردازی که در اوج قله ایستاده ،حضرت حافظ است.

وی درادامه با اشاره به ابیاتی از حافظ مانند :« ناصح به طعن گفت که رو ترک عشق کن ، مجتاج جنگ نیست برادر نمی کنم» و همچنین « ترسم که صرفه ای نبرد روز بازخواست،نان حلال شیخ از آب حلال ما » بسیاری از اشعار حافظ را طنز گونه و کمیک دانست.

بیابانکی درپایان چندین شعرطنز از مجموعه آثار خود را برای حاضران خواند.