دبیرخانه دایمی نمایشگاه کالاهای فرهنگی شکل گرفت

دبیر جایزه فیروزه در مراسم اختتامیه:
1396/10/17 14:23

فریدونی در مراسم اختتامیه سومین نمایشگاه و جشنواره کالاهای فرهنگی از تشکیل دبیرخانه دایمی نمایشگاه کالاهای فرهنگی در مراسم آیین اختیامیه خبرداد.

به گزارش ستاد خبری سومین نمایشگاه و جشنواره کالاهای فرهنگی با الگوی ایرانی اسلامی(جایزه فیروزه) علی فریدونی مدیر کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین اختتامیه گفت: امسال برای این جشنواره دو اتفاق بزرگ افتاد یکی گرفتن عنوانی به نام «جایزه فیروزه» که شناسنامه یک کار فرهنگی است و دیگر اینکه با توجه به آیین نامه و تایید آیین نامه شکل گرفته و نوشته شده برای جایزه فیروزه، دبیر خانه دایمی شکل گرفت.

وی با بیان اینکه نمایشگاه امسال در بخش های مختلف پژوهش، نوشت افزار، اسباب بازی، کتاب اسباب بازی و هدایای فرهنگی برگزار شده است، افزود: امسال با توجه به موضوعات مختلف، در بخش پژوهش تعداد یک هزار 600 اثر به دبیرخانه رسید که بعد از داوری اولیه 250 اثر انتخاب شد که پس از داوری نهایی درحوزه کتاب و پایان نامه و مقالات برتر هدایایی اهدا می شود.

مدیر کل مجامع، تشکلها و فعالیتهای فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در بخش نوشت افزار800 ، اسباب بازی 300 ، کتاب اسباب بازی 300اثر و بخش هدایای فرهنگی که یک موضوع جدید است و این تشکل هیچ انجمنی ندارد هزار اثر رسید.

وی با اشاره به بخش داوری آثار نیز افزود: داوری بر اساس کاربردی بودن، توجه به شناخت فرهنگی و استاندارد های محصولات انجام شد همچنین  نگاه به مصرف کننده و تولید کننده کاربردی کردن از ویژگی هایی بود که در داوری ها مورد توجه قرار گرفت.

فریدونی بیان داشت: معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و سازمان ملی استاندارد در حوزه خلاقیت و نگاه خلاقانه توجه ویژه به کالاهای فرهنگی با استاندارد داشته است .

وی خاطر نشان کرد: سبک زندگی، انتخاب محصول، تولید و نوع محصول، انبوه بودن بین همه این مواردی که گفته شد رابطه وجود دارد. این حوزه نیاز به استاندارد سازی برای تولید و مصرف دارد تا ما درحوزه تولید کالاهای فرهنگی بتوانیم درآینده بهتر بدرخشیم. امیدوار هستیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ترویج کالاهای فرهنگی از طریق جایزه فیروزه به تولید کننده و مصرف کننده یاری رسان باشد.