فراخوان حضوردرنمایشگاه کتاب فرانکفورت منتشر شد

1396/3/22 09:01

موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران فراخوان حضور تشکل های نشر، ناشران و آژانس های ادبی برای حضور درنمایشگاه کتاب فرانکفورت را منتشر کرد.

به گزارش روابط عمومی موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران، غرفه ملی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت دردوبخش کودک و بزرگسال برپا می شود. تشکل های نشر، ناشران و آژانس های ادبی می توانند به دو شکل حضور مستقل و یا با ارسال آثار در نمایشگاه حضور یابند. براساس فراخوان منتشر شده می توانند تا تاریخ 10 تیرماه به پایگاه الکترونیکیwww.   Icfi.ir مراجعه و ثبت نام نمایند. شرائط نحوه حضور و ضوابط و مقررات در فراخوانی منتشر شده که متن آن به شرح ذیل است:

«نمایشگاه کتاب فرانکفورت» به‌عنوان یکی از معتبرترین نمایشگاه‌های کتاب دنیا، هرساله پذیرای بسیاری از فعّالان نشر است. با توجه به حضور مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران و برپائی غرفة ملّی جمهوری اسلامی ایران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت 2017 (19 تا 23 مهر 1396- 11 تا 15 اکتبر 2017)، از کلیة تشکل‌های محترم صنفی نشر، ناشران، نهادها، مؤسسات و آژانس‌های ادبی سراسر کشور جهت حضور در رویداد یادشده و عرضة کتاب‌های خود در غرفة ملّی جمهوری اسلامی ایران، دعوت می‌شود.

 • شیوه‌های حضور:
 • شیوة نخست: حضور مستقل به‌صورت درخواست فضا در غرفة ملی ایران

در این شیوه، بخش معینی از فضای غرفة طراحی و ساخته‌شده، در اختیار ناشر یا مجموعة متقاضی قرار خواهد گرفت و به‌منظور حمایت از حضور علاقه‌مندان در بازار جهانی نشر، هزینه‌های مربوط به اجاره مکان، ساخت دکور، تجهیزات و ارسال بار، برعهدة مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران است و متقاضی تنها بخش اندکی از هزینه‌ها را در قالب مشارکت پرداخت خواهد کرد.

فضای اختصاص داده‌شده برای هر ناشر یا آژانس ادبی، 2 مترمربع و با ظرفیت تقریبی نمایش 30 عنوان کتاب و برای تشکل‌های نشر، به تناسب تعداد عناوین ارائه‌شده خواهد بود. علاقه‌مندان جهت اختصاص فضای بیشتر، می‌توانند درخواست خود را جهت بررسی به این مؤسسه ارائه نمایند.

 •  
 1. اختصاص فضای مستقل در غرفه ملّی ایران با طراحی، ساخت دکور، غرفه‌آرایی و تأمین امکانات غرفه؛
 2. همکاری در اخذ ویزای افراد حاضر در غرفه از سفارت آلمان در ایران (یک نفر برای هر غرفه)؛
 3. در اختیار قرار دادن فضای برگزاری جلسات با هماهنگی قبلی (در صورت تائید و تصویب برنامه)؛
 4. ارسال کتاب‌های منتخب و بار متقاضیان به فرانکفورت و حمل رایگان تا سقف معیّن؛
 5. امکان استفاده از مترجم مستقر در غرفة ملّی ایران با هماهنگی قبلی؛
 6. درج مشخصات فارسی و چکیدة انگلیسی عناوین منتخب در کاتالوگ کتاب‌های ایرانی عرضه‌شده در فرانکفورت 2017 به‌صورت رایگان؛
 7. اختصاص یک فقره کارت ورودی نمایشگاه به هر غرفه‌دار با امکان تردد رایگان در ایام نمایشگاه در شبکه حمل‌ونقل شهر فرانکفورت (به دلیل محدودیت در تعداد کارت‌ها، اولویت با افرادی است که زودتر ثبت‌نام نموده‌اند).

وظایف متقاضیان:

 1. ثبت‌نام در سایت مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران (www.icfi.ir)، امضای تفاهم‌نامه همکاری، واریز مبلغ مربوط به شماره‌حساب جاری 100806329511 نزد بانک شهر شعبه انقلاب (کد 356 به نام مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران) و تحویل اصل فیش پرداختی به بخش ثبت‌نام؛
 2. معرفی یک نفر به‌عنوان متصدی غرفه به‌صورت ثابت (contact person) حداکثر تا تاریخ 21/4/ 96؛
 3. پیشنهاد کتاب‌های مناسب و قابل‌عرضه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت و غرفه ملّی جمهوری اسلامی ایران (ترجیحاً به زبان انگلیسی یا آلمانی) با ارائة ترجمة چکیدة کتاب در مهلت مقرر؛
 4. برنامه‌ریزی برای معرفی و مذاکره دربارة آثار خود در غرفه ملّی جمهوری اسلامی ایران و تلاش جهت عرضة آثار در بازار نشر بین‌الملل؛
 5. کلیة هزینه‌ها و اقدامات مربوط به امور ویزا، بلیت، اقامت و رفت‌وآمد نماینده یا نمایندگان اعزامی، برعهدة متقاضی است.

 

 • شیوة دوم: ارسال آثار به‌منظور نمایش در غرفة ملّی ایران

شیوة دوم برای عرضة کتاب و آثار در نمایشگاه کتاب فرانکفورت 2017، ارسال آثار مدنظر جهت نمایش در غرفة ملّی ایران به تشکل‌های صنفی مرتبط و حاضر در این دوره از نمایشگاه است. در این شیوه، ضرورتی برای حضور ناشر یا نمایندة ایشان در نمایشگاه نیست و تنها لازم است ناشر نسبت به ثبت‌نام در سایت مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران (www.icfi.ir) و ارسال کتاب یا کتاب‌های مدنظر خود که شرایط حضور در نمایشگاه را دارد، اقدام نماید. پس از کارشناسی آثار قابل‌عرضه جهت ارائه در غرفة ملّی ایران، آثار منتخب در بخش موضوعی غرفة ملّی ایران به نمایش درخواهد آمد.

در این شیوه، به‌جز ارسال کتب پیشنهادی، هزینه‌ای بر عهدة ناشر نخواهد بود و به‌منظور حمایت از عرضة کتاب ایرانی در بازار جهانی نشر، کلیة هزینه‌های مربوط توسط مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران تأمین خواهد شد.

شرایط کتاب‌های قابل‌عرضه:

 1. کتاب‌ها ‌باید دارای مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، قابلیت عرضه در بازارهای جهانی صنعت نشر و امکان فروش حق نشر (رایت) به ناشران سایر کشورها باشد.
 2. کتاب‌های پیشنهادی، باید تألیفی باشد. اولویت با کتاب‌های منتشره به زبان‌های خارجی و یا کتاب‌های دوزبانه به یکی از زبان‌های دیگر نظیر انگلیسی، عربی، آلمانی، فرانسه، اسپانیولی و ... است. کتاب‌های برگزیده در یکی از جوایز یا جشنواره‌های ملّی و یا بین‌المللی، دارای اولویت است.
 3. ازلحاظ زمان چاپ، اولویت با کتاب‌هایی است که آخرین ویرایش و یا تجدید چاپ آن، مربوط به 5 سال اخیر باشد.
 4. ازلحاظ موضوعی، کتاب‌های ارسالی در یکی از حوزه‌های موضوعی شامل ادبیات (رمان، ادبیات داستانی، ادبیات پایداری و ...)، مذهبی، علمی، ایران‌شناسی، هنر (هنرهای ایرانی ـ اسلامی و ...)، تاریخ، دفاع مقدس و ... باشد.
 5. برای کتاب‌هایی که به زبان فارسی یا زبان‌های غیر از انگلیسی ارائه می‌شود، در صورت انتخاب برای ارائه در غرفه، تهیه چکیدة 150 کلمه‌ای به زبان انگلیسی حداکثر تا تاریخ 20/5/96 ضروری است.

یادآوری:

 1. کتاب‌های پذیرفته‌شده، عودت داده نمی‌شود و مؤسسه یا تشکل مربوط، مسئولیتی در خصوص عدم انتخاب کتاب و یا تأخیرهای احتمالی شرکت پست ندارد. همچنین به هرگونه درخواستی خارج از روال ثبت‌نام آنلاین و ناقص، ترتیب اثر داده نخواهد شد.
 2. متقاضیان می‌توانند نسبت به ارسال کتاب‌های پیشنهادی واجد شرایط خود (حداکثر تا ده عنوان) جهت بررسی و انتخاب توسط تشکل مربوط به‌منظور نمایش آثار در غرفة ملّی ایران، ظرف مهلت مقرر اقدام نمایند.
 • زمان‌بندی‌های مهم:
 1. ثبت‌نام قطعی ناشران در سایت مؤسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران (http://www.icfi.ir): 10/4/96
 2. اعلام اسامی غرفه‌داران جهت اخذ وقت سفارت: 21/4/96
 3. تحویل کتب منتخب متقاضیان غرفه، ناشران و تشکل‌های مربوط به موسسه جهت آماده‌سازی برای ارسال: 1/6/96
 4. برگزاری جلسه همراهان نمایشگاه فرانکفورت: هفته اول مهرماه 1396

نشانی: تهران، خیابان انقلاب، بین فلسطین و صبای جنوبی، شماره 1080، طبقه سوم، تلفن بخش ویژه ناشران: 66414899