با مهر به گذشته بنگر

فارسی
978-964-5505-64-4
سیدمحمود سجادی
تکا (وابسته به موسسه نمایشگاههای فرهنگی ایران)
شعر فارسی - قرن 14
25,000

با مهر به گذشته بنگر: مجموعه 71 شعر از بهترین غزل­ها، قصيده­ها و دوبيتي­هاي سيدمحمود سجادي است.

سجادي شاعري كه سرودن شعر را از اوايل دهه چهل آغاز كرده است، سبك و سياق شعر نيمايي را به تمام معنا رعايت كرده است. اما به لحاظ رويكردش به مضامين و موضوعات اساطيري و حماسي و به لحاظ استفاده از وزن و قافيه، اشعارش قرابت­هايي با شعر اخوان ثالث دارد، اگرچه در اجراء دو گونه شعر متمايز از هم­اند. سجادي در ادامۀ راه زبان شعرش ملايم­تر و موسيقي شعرش به طبيعت كلام نزديك­تر مي­شود و در مجموع شعرش ساده و صميمي­تر مي­شود و از لحن و موضوعات حماسي فاصله مي­گيرد. سجادي شاعري مضمون گراست و انديشه در شعر او جايگاه ويژه­اي دارد. اين انديشه گاه ديني است، گاه رويكردي اجتماعي پيدا مي­كند. موضوع شعرش هرچه كه هست خوش نشسته و از سطح متعالي­تري برخوردار است. سجادي به دليل شناخت عميق از ميراث فرهنگي و ادبي اين سرزمين و احاطه بر شعر كلاسيك فارسي ذهني غني و سرشار از مباحث ديني دارد و از مصرف آن­ها در شعر گريز و پرهيز ندارد.

 

سيدمحمود سجادي: در سال 1322 در شهر اهواز ديده به جهان گشود. تحصيلات خويش را تا پايان دورۀ متوسطه در همان سامان به پايان رسانده و سپس با ورود به دانشگاه در رشتۀ زبان و ادبيات انگليسي، با اخذ مدرك كارشناسي ارشد از دانشگاه اصفهان فارغ التحصیل شد.

سجادي علاوه بر شاعری، از پژوهشگران ژرف نگر و منتقدين تيزهوش عرصۀ ادبيات به شمار مي­آيد. آشنايي او با ادبيات معاصر، در كنار آشنايي با ادب كلاسيك به پژوهشهاي او كمك شايان توجهي كرده است. مجموعۀ مقالات او با نام «رنجهاي شاعران» در سال 1382 روانۀ بازار نشر شده است.

کتابهای قنديل، ميكائيل و گاو آهن مغموم، با موميائي، نفس گربه و شعر جنوبي از دیگر آثار این شاعر است.