آدمهای آبرودار: مجموعه داستان برای نوجوانان

فارسی
978-600-5100-52-5
احمد عربلو، حسن یونسی
تکا (وابسته به موسسه نمایشگاههای فرهنگی ایران)
داستانهای فارسی - قرن 14
48,000

آدمهای آبرودار: تربیت خانوادگی ما ایرانی‏ها گاهی از زمین تا آسمان فرق می‏کند. مثلاً بعضی، بچه‏هاشان را خیلی محجوب بار می‏آورند و بعضی خیلی شیطون. داستان آدم‏های آبرودار این نوع تربیت را به خوبی به نمایش می‏گذارد. قرار است برای خانواده‏ای میهمان برسد. مادر خانواده تذکرات لازم را به شوهر و بچه‏هایش می دهد که خیلی مواظب رفتار و گفتار خودشان باشند تا آبرویشان پیش میهمان‏ها نرود. زن بویژه به شوهرش خیلی تأکید دارد که بی‏نزاکتی نکند، حرف نامناسب نزند، مواظب دندان‏های مصنوعی‏اش باشد که یک دفعه بیرون نیفتند و... اما وقتی میهمان‏ها می­رسند، بچة میهمان­ها خیلی فعال است و خیلی از کاسه و کوزه ها را سر میزبان و میهمان می‏شکند.

آدم‏های آبرودار مجموعة سی و دو داستان است که اولین داستان عنوان کتاب است. داستان‏های دیگر این مجموعه عبارتند از: عموجان ول‏کن نبود، ماجرای نجات یک هلی‏کوپتر، انگشت، پلنگ، نمایش ویژه، وقتی که آقای مدیر کارآگاه می‏شود، به شیرینی یک سیلی، افسانة قهرمانی‏های من، گنج، هدیة پردردسر، پادشاه احمق و خدمتکار حقه‏باز، گنج بی‏رنج، دزدی که خر شد، دردسر خر، مارکوپولو، کریستف کلمب، ناپلئون، نادرشاه افشار، همسایة خسیس، یک بوی خوب، آغامحمدخان قاجار، کشتی در بیابان، افسانة پهلوان‏اسد، یک پهلوان دیگر، آن مرد آمد، شکست غرور، یک قوی‏مرد دیگر، پهلوان بشیر، مَرد، و پهلوانی که خواب نبود.

 

عربلو، احمد: در فروردین ماه 1344 در تهران به دنیا آمد. دوران تحصیلات مقدماتی خود را در محله‏ای در جنوب شهر تهران گذراند. او هنگامی که مشغول تحصیل در کلاس سوم نظری بود به گروه نویسندگان مجلات رشد پیوست و به صورت جدی نوشتن قصه‏های طنز را در سال‏های اول حضور در مجلات رشد آغاز کرد. او در سال 1362 اولین مجموعه طنزآمیز خود را به نام «وقتی که آقای مدیر کارآگاه می‏شود» چاپ کرد. عربلو در سال 1365 به عنوان سردبیر مجلة رشد نوجوان انتخاب شد و در حدود پانزده سال این مسئولیت را بر عهده داشت. او در طول سال‏های حضور در مجلات رشد از درس و تحصیل نیز غافل نبود و توانست تا مقطع فوق لیسانس زبان و ادبیات فارسی را بخواند. از عربلو تاکنون حدود هشتاد کتاب که اغلب مخاطبان آن نوجوانان هستند، چاپ شده است. از میان آثار او می‏توان به وقتی که آقای مدیر کارآگاه می‏شود، افسانۀ قهرمانی‏های من، مجسمة متحرک، هفتمین ازدواج سرهنگ، سوار بر خر مراد، پنجة مرگ، شاهزاده‏ای که جادو شد، قند و نمک، ماجراهای امین و اکرم، شاه عباس از این ور، و شاه ماردوش اشاره کرد.