یک نفس تا بهار: مجموعه داستان، برای نوجوانان

فارسی
978-600-5100-14-3
داود امیریان، شهناز اعتمادی
تکا (وابسته به موسسه نمایشگاههای فرهنگی ایران)
داستانهای کوتاه فارسی - قرن 14
36,000

یک نفس تا بهار: مردم از مأمور دولت در یک روستا توقعاتی دارند. بعضی وقت‏ها پیش می‏آید که مأموری جانب مردم را رها می‏کند و جانب پولدارها را می‏گیرد. بعضی وقت‏ها هم مأمور خیلی مردمدار است و هوای مردم را دارد. یک نفس تا بهار حکایت کسی است که مردم او را دهدار فرض کرده و او هم جانب مردم را حفظ کرده است. زمستان است. مردم روستا گرفتار سرما و فقر هستند. بعضی‏ها خیلی بدهکارند. طلبکارها هم فرصتی به آنها نمی­دهند. دهدار قبلی مرده و رئیس پاسگاه با مردم نیست و همه منتظرند کی دهدار جدید برسد. یک روز سرد زمستانی مردی شیک‏پوش در روستا ظاهر می‏شود. بین مردم همهمه می‏شود که دهدار آمده است. مردم خیلی خوشحال می‏شوند. دهدار خیلی زود خواسته‏های مردم را تأمین می‏کند و دست ظلم را از سر مردم کوتاه می‏نماید. مدتی بعد مرد دیگری وارد ده می‏شود و می‏گوید که دهدار است.

یک نفس تا بهار شش داستان دارد که داستان اول عنوان کتاب است و داستان‏های دیگر عبارتند از: آخرین نبرد، یک آسمان منور، میهمان ناشناس، بعد از غبار، و جشن پتو.

 

امیریان، داود: در فروردین 1349 به دنیا آمد و به اقتضای شغل پدر در شهرهای مختلف ایران زندگی کرده است. در نوجوانی به جبهه رفت و تا پایان جنگ در عملیاتهای مختلف شرکت کرد و بارها مجروح شد. در سال 1369 با دفتر ادبیات و هنر مقاومت آشنا و در آنچا شاغل گردید و از آن پس به نوشتن داستان و رمان برای نوجوانان پرداخت. برخی آثار او عبارتند از فرزندان ایرانیم، جام جهانی در جوادیه، رفاقت به سبک تانک، دوستان خداحافظی نمی‏کنند، داستان بهنام، و مهربان‏ترین آقای دنیا. آثار امیریان بیش از بیست بار در جشنواره‏های مختلف ادبی درخشیده و حائز رتبه‏های نخست شده است. وی در سال 1378 از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان یکی از نویسندگان برتر بیست سالة ادبیات پایداری انتخاب شد. او در عرصة فیلمنامه‏نویسی و کارگردانی مستند هم فعالیت دارد. فیلمنامه‏های او در سینما و تلویزیون به تصویر کشده شده است.