یک شعله نوبهاران (گزیده اشعار)

فارسی
978-600-5100-90-7
قنبرعلی تابش
تکا (وابسته به موسسه نمایشگاههای فرهنگی ایران)
شعر فارسی - قرن 14
17,000

یک شعله نوبهاران: گزیده­ 116 شعر از بهترین و زیباترین اشعار قنبرعلی تابش است که در قالب­های کلاسیک و نو سروده شده است و در این کتاب گرد آمده است. قنبرعلی تابش به دلیل حضور چندین ساله در ایران و مطالعات دانشگاهی در زمینۀ ادبیات فارسی از زبان رایج و مرسوم مردم افغانستان فاصله گرفته و به زبان فارسی امروز نزدیک شده است. البته این تغییر زبانی بیشتر در نحو و واژگان جلوه­گر است و زبانی که در شعرهایش بازتاب پیدا می­کند از همین جنس است. قنبرعلی تابش در غزل­هایش اگرچه متاثر از زبان فارسی امروز ایران است، اما دغدغه سرزمین خودش و جامعۀ افغانستان را دارد؛ آن جا که از شانه­ های پامیر و دوشیزگان شهرگل سرخ – کابل – و از مادران گیسو سپید بلخ و از محاصره در چنبر جنگ می­گوید. این شاعر افغانی جنگ در کشورش را نیز از منظر خود روایت می­کند نه آن گونه که ما تجربه کرده­ایم. تابش در شعرهای سپید هم وزن و هم قافیه را به عنوان ارکان لازم شعر به کار می­گیرد. البته این دسته از شعرهای او بیشتر بار اجتماعی و عاطفی دارند و طیف خاصی از مخاطبان را جذب می­کنند.

آدمی پرنده نیست / تا به هر کران که پرکشد، برای او وطن شود/ سرنوشت برگ دارد آدمی / برگ وقتی از بلند شاخه­اش جدا شود/ پایمال عابران کوچه­ ها شود

 

قنبرعلی تابش: در سال 1348 در استان غزنی افغانستان چشم به جهان گشود. پس از سپری کردن دوره ابتدایی مدتی علوم دینی را در یکی از مدارس علمیه منطقه انگوری می­آموزد. در سال 1365 به قصد ادامۀ تحصیل عازم ایران می­گردد و در همان سال در مدرسۀ علمیۀ «ذوالفقار» اصفهان پذیرفته می­شود. وی در اصفهان علاوه بر تحصیل دروس حوزوی، به مطالعه شعر و داستان پرداخته و با شرکت در جلسات انجمن ادبی «کمال» اصفهان، مطالعات شعری­اش را جدی تر پیگیری می­کند. وی مدتی نیز سردبیر ماهنامۀ «فجر امید» ارگان حرکت اسلامی افغانستان بوده است و اینک نیز عضو هیئت تحریریۀ فصلنامۀ «خط سوم» می­باشد. وی در سال 1386 لیسانس زبان و ادبیات فارسی را در دانشگاه پیام نور قم به پایان رسانده و هم اکنون دانشجوی کارشناسی ارشد علوم سیاسی است. دورتر از چشم اقیانوس، مشرق گل­های فروزان (گردآوری)، آدمی پرنده نیست، مجموعه مقالات ادبی چشم انداز شعر امروز افغانستان از جمله آثار اوست.